A Gránit Bank ajánlása kapcsán kaptam a következő kérdést: „Tuti jó-e, ha „egy” embernek a kezében van a bank, mint pl. itt, ráadásul viszonylag pici bank a többihez képest. Vagy inkább menjünk nagyobb bankhoz?”
Úgy gondoltam, a válaszom másoknak is tanulságos lehet, így írok róla röviden, de elsősorban az OBA bemutatására tenném a hangsúlyt, a többit csak úgy mellékesen megemlítem.
- Az egy ember nem egy ember, még ha egy fő arc is van mögötte.
- OBA védelem alatt áll a Gránit Bank betétállománya is
- A Gránit Banknak már csak a hitelválság után felvett, szigorúbban elbírált hitelállománya van
Mi is ez a három betű, az OBA?
- A teljes neve: Országos Betétbiztosítási Alap
- két fő szerepe van:
- védi egyrészt a banki betétesek megtakarításait,
- másrészt közvetett módon a magyar pénzügyi rendszer stabilitását is védi
- Az OBA hatálya kiterjed a bankbetétekre, a bank által kibocsátott kötvényekre és a lakástakarék-pénztárakra is, de nem terjed ki az értékpapírokra, önkéntes nyugdíjpénztárra.
- Ft és devizabetétet is védi
Hogyan működik a betétvédelem?
Ha egy hitelintézet fizetésképtelenné válik, és az ott lévő bankbetéthez a betétesek nem tudnak hozzájutni, akkor jön az OBA képbe. 20 munkanapon belül az ügyfél részére kártalanítást fizet. A mértéke 100.000 eurónak megfelelő forintösszeg betétesenként és pénzintézetenként. Néhány lényeges dolgot még pontokba szedve is kiemelek:
-
a pénzintézet fizetésképtelensége esetén az OBA kártalanítást fizet a névre szóló betétek után magánszemélyeknek és cégeknek egyaránt
-
a kifizetés betétesenként maximum 100.000 euró (forintban fizetve)
-
a biztosítás hitelintézetenként külön-külön is érvényes (ha valaki több bankban helyezi el a pénzét, pénzintézetenként érvényes a 100 ezer euró)
Mire is vonatkozik a 100.000 euró?
-
Tőkére és a kamatra együttesen vonatkozik az összeghatár
-
Két általános tévhit, félreértelmezés van:
-
100.000 eurónyi tőkére és annak kamataira vonatkozik
-
csak a tőkére vonatkozik a betétvédelem
Az OBA oldaláról vett példáján mindjárt érthető lesz:
-
Példa: Kis Tamás forintban elhelyezett betétjei:
Takarékbetét: 27.980.000 Ft Kamat: 820.000 Ft Összesen: 28.800.000 Ft
OBA által feltételezett MNB devizaárfolyam: 280 Ft/euró Kártalanítási értékhatár euróban: 100.000 euró Kártalanítási összeg forintban: 100.000 euró x 280 Ft = 28.000.000 Ft
Kis Tamás forintban elhelyezett betéteiből:
OBA által kártalanításként kifizethető 28.000.000 Ft OBA által nem kifizethető: 800.000 Ft
A Soltvadkerti Takarékszövetkezet összeomlásakor is az OBA állt helyt a betétesek felé. De mi van, ha nem elegendő a betétbiztosítási alapban lévő összeg a kártalanításra?
Ebben az esetben az OBA hitelt vesz fel állami kezességvállalás mellett. Hogy ez mennyit ér és hogyan kivitelezhető abban az esetben, ha a bankválság oka pont az állam csődje vagy csődközeli helyzete? Vagy mi van akkor, ha a bankok tömegesen kerülnek bajba, vagy nagy banknál kell helytállnia az OBA-nak? Ezekre nem tudom a választ, csak sejtem.
Mindenesetre egyedi problémáknál az ügyfél védelme biztosított, így érdemes leellenőrizni, hogy az adott pénzügyi megoldásra az OBA garancia van érvényben vagy esetleg más módon van biztosítva pl. BEVA, saját pénzintézettől is kérhető információ.
Mindenesetre az eredeti kérdéshez visszatérve, véleményem szerint az OBA könnyebben teljesít egy kis vagy közepes méretű banknál, mint egy nagynál.
Kép illusztráció és a forrása: www.oba.hu