Már csak két hét van hátra a nyári szünetből, rengeteg rendezvény csalogat, hogy mozduljunk ki a családdal.
Viszont jó lenne, ha anyagilag sem lenne megterhelő egy-egy ilyen alkalom. És nem utolsó sorban szeretetteljes, veszekedésmentes legyen. Olyan, amiben mindenki örömét leli.
Egy trükkel mindkettő megvalósítható, próbáld ki!
Gyakran tapasztaljuk, hogy gyermekeink sokszor mindent (Nálunk ez a típus Fruzsi), vagy csaknem mindent szeretnének megvetetni velünk.
Annak, hogy nem adjuk be minden alkalommal a derakunkat, több oka is lehet:
- nem tartjuk jó dolognak, hogy mindent megvetetnek, és utána majd nem tudnak örülni semminek sem
- nagyobb a szemük, mint a szájuk, még nyalánkságok esetén is (nyalóka, gumicukor, csoki, pattogatott kukorica, főtt kukorica, lángos, fagyi …..)
- vagy előfordul, hogy éppen arra az adott dologra, még ha jónak is tartjuk, nincs annyi pénzünk
Aztán van a másik véglet is, amikor még a top kívánságait sem mondja ki (nálunk ez a típus Bogi), amikor egyszerűen nehezen jövök rá, hogy mivel tudnék örömet szerezni neki, őt meg úgy kell biztatni, hogy valamit választhat, kívánhat is.
Ennek a két szélsőségnek az az eredménye a mi családunkban, hogy Bogi nem kér semmit, viszont Fruzsi mindig egy-egy újabb dolgot vetet(ne) meg.
Most egy olyan trükköt mutatok be, amely mindkét típus kezelésére nálunk bevált.
Ha elmegyünk egy gyerek rendezvényre, családi programra, ahol az ingyenesen reklámozott programokon túl mindig ott van fizetősen is sok-sok minden, ami egy gyereknek vonzó: ugye a már fenn említett nyalánkságok, ugráló várak, körhinták, lovaglás, lufi, vásárfia és még ki tudja, mi…
Már otthon előre eldöntöm, hogy az adott napra mennyit szánok. Ezt én magamnak úgy határozom meg, hogy minden gyerek 2-3-4 dolgot ki tudjon próbálni, meg tudjon kóstolni, vagy tudjon egy kis emléket, vásárfiát vásárolni, mert gyakran az édes kéréseknek, könyörgéseknek én sem tudok ellenállni. A lányok a saját keretüket előre megkapják, hogy gazdálkodni tudjanak vele.
Ezt az összeget nem szabad úgy meghatározni, hogy csak egyetlenegy legolcsóbb dolog férjen bele, mert akkor ismét mi választunk helyettük, hanem azért legyen választási lehetőségük, vagy egy drágább dolog, vagy több olcsóbb. Ha ez nem fér bele, inkább menjünk el piknikezni, vagy egy messzebbi nagyobb, különlegesebb játszótérre, de ne vigyük a gyerekeket a csábítással teli környezetbe!
Ilyen esetben a gyerekek sokkal jobban meggondolják, hogy mit próbáljanak ki. Nem az első helyen ragadnak le. Már jobban meggondolják, fizetős vagy ingyenes dolgot válasszanak, hisz saját zsebre megy. Más pénzével senki nem olyan megfontolt, mint a sajátjával, és tényleg azt választják, amire igazán, szívük mélyén vágynak.
A „nasiknál” szintén ez a helyzet.
De itt nekünk, felnőtteknek is tudnunk kell őket segíteni az előkészületekkel, pl. nem indulunk el éhesen, viszünk magunkkal alapvető dolgokat, pl. innivalót.
Nálunk ez a bevált menetrend: mindig bőséges reggeli vagy ebéd után indulunk csak el, és mindig viszünk magunkkal innivalót és valamilyen rágcsálnivalót is (én a következőket szoktam csomagolni: ropi, alma, répa, karalábé, uborka, paprika, muffin, sajtos rúd, vagy ezek bármelyik kombinációja).
Így már tényleg beérik egy-egy fagyival, főtt kukoricával, vagy ne adj isten vattacukorral…
Öröm látni, amikor együtt számolják, hogy mi fér bele és mi nem, és amikor a teljesen értelmetlen dolgokról nem én, hanem Bogi beszéli le (sokkal eredményesebb is), ráadásul ilyenkor törekednek megegyezni arra is, hogy együtt tudjanak szórakozni. Nem hangzik el sok nem és tiltás a nap folyamán, egyszerűen tervezés és gazdálkodás van.
Egyszerűen így sokkal nyugodtabbak, súrlódásmentesebbek ezek az ünnepnapi programok és senkiben nincs rossz érzés: ezt meg ezt nem kaptam meg, túl sokat költöttem vagy éppen nem okoztam örömet…
Most esetleg mondhatjátok néhányan, nekünk annyi pénzünk sincs, hogy 2-3-4 dolgot megengedhessünk a gyerekeinknek egy-egy ilyen hétvégén. Akkor az legyen 1 valami fizetős, és arra határozzatok meg egy maximális árat, előre otthon megbeszélve a gyerekekkel.
Kisebb óvodásoknál, akik még egyáltalán nem tudnak számolni, jól működhet, hogy otthon kap három-négy színes golyót, különlegesebb kavicsot vagy kinder figurát, vagy bármilyen apróságot, amit zsebre tud tenni és be tud váltani egy-egy kívánságra a nap folyamán. Hogy a beváltás hogy fog működni, érdemes már az előző napon megbeszélni. Lehet, hogy az első alkalmakkor még többet kell beszélni róla és sokat fog kérdezni, de a rendszert nagyon gyorsan megkedvelik és alkalmazzák.
Mi van, ha még egyvalamit sem engedhetsz meg a gyermekednek? Úgy gondolom, hogy ezekre a családi ünnepnapokra lehet már előre spórolni, készülni, pl. egész héten az aprópénzt félreteszed a pénztárcádból a hétvégére és megegyeztek, hogy ezért cserében hét közben nincs semmilyen édesség, vagy te azon a héten nem dohányzol, de ezt neked kell már kitalálnod.
Én viszont, hangsúlyozom, hogy ez csak én vagyok, nem mennék el gyerekrendezvényre úgy, hogy semmi, de semmi apró kívánságot sem tudok teljesíteni.
Akkor inkább ebéd helyett készítenék egy piknikkosarat (https://www.penzugyiterkep.hu/piti-penzert-program/egyszeru-piknik) pl. szendvicseket, fasírozottat, zöldségeket, gyümölcsöket, innivalót…, magamhoz vennék egy takarót és biciklire pattanva vagy gyalogosan keresnék egy piknikezésre megfelelő füves területet, vinnék labdát, mint hogy egy kísértésekkel teli helyre vinném el a gyerekeket. És ezt tapasztalatból mondom, az ilyen hétvégi programok legalább olyan jól sikerülnek, mint a szervezett gyerekrendezvények.
“Pénzügyi önvédelmi trükk ünnepnapokra” bejegyzéshez 1 hozzászólás