Váratlan kiadás témakörben rövid felmérést készítettem a Bravúros Beosztók csoportban.
Vajon kit milyen váratlan kiadás ért az elmúlt időszakban. Rengeteg hozzászólás érkezett a kérdésemre, már ez is sokat mondó, tehát nagyon sok családot utolért a váratlan kiadás csapdája. Sőt, ha belegondolok, az én életemben is volt nem egy „váratlan” kiadás az elmúlt hónapokban.
Vajon váratlan kiadásnak nevezhetem-e ezeket és a példákat először a saját életem 1-2 hónapjából hozom.
Hogy elfáradt egy 13 éves mosogatógép? Igen az váratlan, hogy pont most, de alapvetően annyira azért nem lepett meg, hogy ennyi idő után tönkrement (ráadásul egy olcsó kategóriás gép volt, mert akkor a költözéskor ezt engedhettük meg magunknak).
A csoportban a többség, hogy mennyit bír egy mosogatógép 7-10 évre szavazott, ez alapján túl is teljesített.
Aztán, hogy a lányom 6 éves telefonja, megadta magát?
Igazából már féléve, nem volt a toppon, de most végleg kilehelte a lelkét. Akár hogy is veszem plusz félévet, ráhúzott ahhoz képest, hogy egy-egy hibát (nem folyamatosan) produkált.
A legtöbben úgy gondolják, egy telefon 1-2 évre van kalibrálva, de még az optimisták is 3-4 évet mondanak napjainkban. Ez alapján, a telefonon is derekasan helyt állt.
Vagy a hat éves vízforralóm meghibásodása?
Hát én még azért vártam volna tőle néhány évet, de szintén a Bravúros Beosztók többsége 4-6 évre voksol tapasztalatai alapján. Így a vízforralóm hozta a tőle elvárt időt.
Ugye amit használunk, az egy idő után elhasználódik, ha tetszik, ha nem.
Szintén egységes tapasztalat, hogy a mai készülékek jóval kevésbé strapabíróbbak, mint a korábbiak. A rossz nyelvek azt beszélik, úgy vannak megtervezve, hogy a garancia idő lejárta után, hamarosan meghibásodjon, és ne nagyon legyen javítható.
Ha ezeket figyelembe veszem, akkor már nem is annyira váratlanok ezek a kiadások, csak legfeljebb nem készülsz megfelelően rá.
Egy amerikai felmérés szerint, a megkérdezettek 82 %-át ért váratlan pénzügyi esemény a z elmúlt évben: pl. jövedelem csökkenés, nem várt autó meghibásodás, kórházi ápolás, házastárs elvesztése vagy az otthonukhoz kapcsolódó rendkívüli kiadás.
Ennek tükrében inkább úgy fogalmaznám át, a következő 5 évből 4-ben fog valami történni, tehát ami a váratlant jelenti az a mi, nem pedig az, hogy történni fog valami.
Ha előveszem a morbidabb énem, akkor azt mondom olyan, mint a halál, tudjuk, hogy be fog következni, ami váratlan benne az a mikor.
Ugyan úgy, mint születéskor van egy várható életkor, ugyan úgy pl. a megvásárolt készülékeknek is van egy várható életkora. Hogy el fog romlani az biztos, ami bizonytalan benne, az a mikor.
Nyilván minél idősebb egy készülék, annál valószínűbb, hogy meg fog hibásodni. Az amerikai felmérést, az én saját kis vizsgálódásom is alátámasztja, mert a váratlan kiadásokat, igazából négy nagy csoportba tudtam összeszedni, ezekből csak egy csoport a készülékek meghibásodása.
Íme, a 4 leggyakoribb csoport, ami a váratlan kiadásoknál előfordult a csoportban.
Egészséggel kapcsolatos váratlan kiadások:
- magán orvosi kiadás
- oltás gyerekeknek
- gyógyszerköltség
- táppénz (csökkentett jövedelem)
- szemüvegcsere
- lúdtalpbetét
- fogorvos
- aranyér
- Csatorna bekötés
- Rezsi éves elszámolása
- Elszívó beszerelése (szabályozásváltozás miatt)
- gázvezeték csere
- csaptelep
- bojler, kazán csere
- zuhanykabin csere
- akkumulátor csere
- téli gumi
- lepadkázott gumi
- büntetés
- bérautó költsége
- megyei matrica
- benzin leszívás
- váltócsere
- autó összetörése
- önindító csere
- garázskapu javítás
- mosógép
- laptop
- fényképezőgép
- vízforraló
- fagyasztó
- telefon
- mosogatógép
- LTP hosszabbításának költsége
- Sírhelyek meghosszabbítása
- Útlevél, személyigazolvány, jogosítvány hosszabbítása
- Háziállattal kapcsolatos orvosi kiadás
- Költözködés