Garázsvásár jó bevételi forrásnak tűnik, miközben a kinőtt gyerekruhák, játékok, nem használt konyhai cuccok, olvasatlan könyvek, kihízott holmik vagy megunt bútorok, mind új gazdára találhatnak. Olyan jó megszabadulni tőlük! A Nagy Szelektálást összekapcsolhatjuk a lakásfelújítással, tavaszi vagy őszi nagytakarítással, a baba érkezésével vagy éppen a felnövő gyermek „kirepülésével”, de időzíthetjük akár a karácsonyt megelőző időszakra is, előkészítve a helyet az új holmiknak.
A neten rendíthetetlenül szaporodnak az erre szakosodott weboldalak, és Facebook-csoportok.
Ha inkább a személyes megoldások híve vagy, a számodra legjobb megoldás lehet, ha a saját otthonodban tartasz egy kirakodó vásárt. Amerikai filmekből ismerheted, s egyre népszerűbb itthon is ez a módi: az átválogatott cuccokat kipakolod a kertbe, s egy napra garázsvásárt hirdetsz.
De hogyan csináljad, hogy ne kerüljön többe a leves, mint a hús? Mire kell figyelni az adózásnál, erről kérdeztem Keresztesné Molnár Anita családi adótanácsadót, aki a munkavállalók és ingatlantulajdonosok adóügyeire specializálta magát.
Anita, mire is kell figyelni a garázsvásárok adózásnál?
Erről bizony nem szabad elfelejtkezni. A neten fel-felröppennek rémhírek horrorisztikus bírságokról. Most röviden összefoglalom Neked a lényeget. Fontos a bevétel és a jövedelem közötti különbség elhatárolása. Bevétel az a pénz, amit kapsz. Jövedelem pedig a kiadások levonása után megmaradó pénz. Lássuk:- Fő szabály: nem kell adót fizetni és nem kell az adóbevallásban sem beírni, ha a bevételed nem éri el a 600 ezer Ft-ot. Ezt egy teljes évre kell nézni minden ingó értékesítést beleszámítva, nem pedig vásáronként. Példa: kétszer tartasz garázsvásárt, és alkalmanként 250 ezer Ft a bevételed (bútorokat is árulsz J ), akkor nem kell bevallanod, leadóznod semmit. Ha emellett még a neten keresztül is eladsz 120 ezer Ft értékű holmit, akkor már átléped az értékhatárt!
- ha a jövedelem nem éri el a 200 ezer Ft-ot, akkor szintén nem kell adót fizetni, sem bevallani. Példa: eladod a lakásod teljes bútorzatát 1 500 000 Ft-ért. A bútorokat egykor 1400 000 Ft-ért vásároltad, a számlák megvannak róla. Ebben az esetben a jövedelem csak 100 000 Ft, ezután nem kell adózni.
- a jövedelem eléri a 200 ezer Ft-ot. Ez egy kicsit összetettebb, de azért nem annyira bonyolult. Ekkor pedig csak a 200 ezer Ft feletti rész után kell adózni, az adókulcs 16 %. Példa: eladod a csodaszép étkező garnitúrádat 850 000 Ft-ért. Egykor 260 000 Ft-ért vetted, a számla megvan róla. A jövedelem ebben az esetben: 850 000 – 260 000 Ft= 590 000 Ft, ennek a 200 ezer feletti része 390 ezer Ft, aminek a 16 %-a lesz a személyi jövedelemadó: 62 400 Ft.