Lakáshitel törlesztés önsegélyező pénztárból 20 % kedvezménnyel! 2016. január 1-vel több törvényi változás is életbe lépett az önsegélyező pénztárakkal kapcsolatban, általánosságokban már itt a 365 spórolási tippnél írtam róla. De van egy olyan részlete, amely a lakáshiteleket érinti, ami szerintem külön is említést érdemel.
Korábban is lehetett lakáshitelt törleszteni önsegélyező pénztárból, de csak a közösségi számláról, 2016. január elsejétől viszont ez a jogcím átkerült az egyéni számlákra és ez sokaknak újabb lehetőséget ad.
Mit is jelent ez a mindennapokban?
A lakáshiteled törlesztő részletét tudod csökkenteni, ha a törlesztő részlet fizetéséhez közbe iktatsz, egy plusz láncszemet, az önsegélyező pénztárat, természetesen azt most feltételezem, hogy van visszaigényelhető személyi jövedelemadód, mert csak akkor működik.
Belépsz most januárban egy önsegélyező pénztárba, és oda későbbi hiteltörlesztés céljára befizetsz havonta vagy akár egy összegben több havi törlesztő részletet, pontosabban önsegélyező pénztárból erre a célra most 2016-ban maximum 16.650 Ft-ot fordíthatsz maximum havonta (év első napján érvényes minimálbér 15 %-át).
Éves szinten ez 12 x 16.650 Ft = 199.800 Ft (én azt javaslom, fizesd be egybe vagy egy félévnyit előre), majd ki kell várnod a 180 napos kamatozási periódust a számlán. Ha ez lejárt, akkor igényelheted meg, hogy lakáshitel törlesztésre szeretnéd fordítani, viszont akkor visszamenőleges igényt is be lehet nyújtani.
Figyelj, csak lakáscélú hitelre lehet fordítani!
Persze némi adminisztrációval jár, mert majd be kell mutatni a lakáshitel szerződésedet, és a banktól igazolást, hogy mennyi lakáshitel törlesztést vonnak. Ezt előre láthatólag, majd két évente kell megismételni.
Persze az önsegélyező pénztárnak is van némi működési költsége, így arról se feledkezzél meg, ha a maximális összeget szeretnéd lakáshitel törlesztésre fordítani, akkor annyival növeld meg a befizetésedet.
Extra tippek:
- Közvetlen családtagok fizethetik egymás lakáshitelét, így megtöbbszörözheted az erre fordítandó összeget pl.: férj, feleség szülők, gyerek részére, ha több számlát nyittok olyan családtagnak, akinek van személy jövedelemadó fizetési kötelezettsége.
- Ha két évre lekötöd a pénzed, akkor újabb 10 %-os adóvisszatérítésre vagy jogosultságod, viszont ne felejtsd, ebben az esetben két évig nem nyúlhatsz a pénzhez! – tehát, ha teheted, akkor érdemes befizetned úgy is a számlára, amit majd 2 év múlva fogsz csak igénybe venni.
Nézzük meg pénztári költségek nélkül (ez minden pénztárnál kicsit más, de jóval kevesebb, mint amit a 20 %-os kedvezménnyel nyersz). Nézzünk egy négy éves periódusnál mit is jelent, ha egy házaspár mindkét tagja igénybe veszi.
Befizetnek most 199.800 Ft-ot, mindketten. Ennek az egyik felét le is kötik két évre, majd hasonló képen tesznek fél évente.
Az első évben befizetnek: 799.200 Ft – ez után jár 159.840 Ft adóvisszatérítést + a felére + 10 %-ot, mert lekötötték két évre 39.960 Ft= összesen 199.800 Ft
A második évben befizetnek szintén ugyanennyit: 799.200 Ft-ot – ez után jár szintén ugyanennyi, azaz 199.800 Ft visszatérítés.
Összesen a saját befizetés: 1.598.400 Ft + az adóvisszatérítés 399.600 Ft (25 % lett, a plusz 10 %.os rész miatt) = 1.998.000 Ft – mínusz a pénztári működési költsége, amiből 4 éven keresztül tudják fizetni a törlesztő részletet, havi szinten 8.325 Ft-tal sikerült a törlesztő részletünket csökkenteni.
A költségek mellé, azonban jár némi kamat is, mivel nem kockázatos dolgokba fektetnek, ezért pillanatnyilag kb. 1-3 %-kal kalkulálhatsz.
Érdemes más célra is kihasználni az
önsegélyező pénztárakat, erről itt írtam már korábban.
Ha a hitel tovább tart, akkor hosszabb ideig 2 évre előre befizetni.
Érdemes lehet a minimálbér emelkedésével is kalkulálni (így egy kicsivel többet befizetni, jó lesz az másra is, ha megmarad), hogy mindig a törvény adta maximális kedvezményt ki lehessen a rendszerből szedni.
És ha jobban belegondolsz, ez így már egy egész komoly összegű spórolás, mert a hitelt, mindenképpen fizetned kell. Legyen sikk a spórolás, az élvezetes megtakarítás!
“Lakáshitel önsegélyező pénztárból ÚJ! – számolás indul 2016” bejegyzéshez 9 hozzászólás
Kerdesem van az oldal tisztelt vezetoihez. Ez csak lakashitel eseten
mukodik?
Koszonettel, varom valaszukat!
Rigo Dezsone
Igen csak lakáshitel.
Kedves Kinga!
Ez lakástakarék-pénztárak felé is működik, vagy csak banki hitel esetén? Előre is köszönöm a választ!
Lakástakarék-pénztári hitel? Én úgy tudom az a kikötés lakáscélú legyen, így elvileg igen, de a gyakorlatban még semmi tapasztalat nincs, meg kell kérdezni az adott önsegélyező pénztárat, vagy azokat, akiknek máris rajta van a szolgáltatási listájukon.
Úgy tudom, hogy maximum 750 000Ft az a befizetés, ami után jár az adókedvezmény.
Közben rájöttem, hogy nem fejenként fizetnek 799200Ft-ot 🙂
Igen, a párnál együtt annyi, tehát még másra is tudnak belőle fordítani, ha még fizetnek be rá.
Kedves Kinga,
Ez nagyon jó lehetőségnek tűnik. Két kérdésem lenne: Egyrészt nem teljesen világos, hogy amennyiben a minimálbérhez kötött max. éves befizetés 199.800,- forint, hogyan tudja ezt egy pár évente kétszer is befizetni és a „dupla összeg” után igénybe venni az SZJA jóváírást? Ez esetleg a 180 napos kamatperiódussal függ össze? A másik kérdésem pedig az lene, hogy amennyiben ezt az összeget nem fordítom a 180 nap eltelte után törlesztésre, akkor azzal pontosan mi történik?
Köszönöm a választ előre is!
Üdvözlettel,
Zsófia
A minimálbér 15%, az csak az adott időszakban lakáshitel törlesztésére fordítható összeget határozza meg, a „dupla befizetés” második fele, majd a harmadik évtől kerül felhasználásra csak. Az önsegélyező pénztárból maximum 150.000 Ft adóvisszaírás jöhet évente (feltéve, hogy van ennyi adó befizetés), ez évi 750.000 Ft-os befizetésnél teljesül.
Ott marad a számlán az összeg és számtalan más dologra elkölthető erről pedig itt tudsz olvasni: https://www.penzugyiterkep.hu/penzugyi-megoldasok/onsegelyezo-penztar