Bevásárolni bevásárlólistával járok, gondolom, ez nem lep meg benneteket, és bizonyára még néhányotok így tesz. Bár ha jobban belegondolok, azért sok embernél nem szoktam listát látni.
Mi lett ennek a szokásnak a következménye? Bevásárlás előtt Fruzsi (8 éves) is megjelent a maga bevásárlólistájával, hogy a zsebpénzének egy részét mire tervezi elkölteni. Azt már tudjátok, hogy a többi pénzzel mit tesz, hisz írtam róla. Soha nem mondtam neki, hogy írjon bevásárlólistát, mégis a példa ragadós, a jó és a rossz is, ezért is nagyon fontos, hogy Te mit teszel. Ezért is mondom, hogy a gyerek a pénzügyeket otthon, a konyhaasztal mellett tanulja meg. Mi is szerepelt a listán?
- vatta (zokniegér kitöméséhez), végül ez nem a zsebpénz terhére ment
- fagyi
- cukor
A lista következetes használatát még egy kicsit tanulnia kell, mert a fagyiból végül joghurt lett, nem is akármilyen, hanem Hello Kittys, ajándékgyűrűvel, 169 Ft-ért. Nem baj, ezt is tanulni kell, de legalább plusz tétel nem ment hozzá, csak átalakult.
Ilyenkor én már soha nem szólok bele, hogy mit vásárol, legfeljebb elmesélem, hogy én miért nem venném meg, hátha az érveimen elgondolkodik. Hisz a zsebpénznek a lényegét többek között pont abban látom, hogy tanuljon meg kicsiben hibázni. Mennyivel jobb, ha mondjuk havi 1.500 Ft-ot szór el, 8 -10 évesen, és tapasztalja meg, hogy a hó végére egy fillére sem marad, mintha az első fizetéseivel már akár több százezer forinttal jár ugyanígy, éveken keresztül, vagy akár egész életében.
Kicsit elkanyarodtam, mert a mostani terepgyakorlatunknak nem is ez a tanulsága. Ezúttal a pénztárnál sokan voltak, ilyenkor nem ő fizet külön, hanem nekem adja a pénzt. A pénztárnál én mindig végignézem, hogy miből, hány darabot, mennyiért ütöttek be, különös tekintettel az akciós dolgokra. Sajnos az a tapasztalatom, hogy kb. minden harmadik-negyedik vásárlásnál találok téves tételt. Nem ok nélkül alakítottam ki ezt a szokásomat. Ahogy a piaci vásárlásnál említettem, elég jó a memóriám, így fejből emlékezni szoktam az árak zömére. Ha Te ennél precízebben szeretnéd csinálni, akkor megteheted, hogy az árat a bevásárlólista mellé felírod.
Na szóval a listán a joghurt már nem 169 Ft-ba került, hanem 299 Ft-ba. Fruzsi azt mondta, hogy kifizeti a különbséget, mert ő ennyiért is szeretné. És itt kezdődött a rendkívüli pénzügyi terepgyakorlatunk, mert megegyeztünk, hogy utánajárunk a dolgoknak.
- Visszamentünk, leellenőriztük a kiírt árat, hogy valóban arra a termékre vonatkozott-e? Igen. Ilyenkor akár le is fényképezheted a telefonoddal.
- Elmentünk az információs pulthoz, elmeséltük, hogy a két ár nem stimmel. Ezúttal ők nem ellenőrizték le, ugye általában ezt meg szokták tenni.
- Visszakaptuk a 130 Ft különbséget, és még kaptunk mellé egy 200 Ft-os ajándékutalványt egy elnézést kérő levél kíséretében.
Az ajándékutalvány természetesen Fruzsié lett, hiszen az ő tételét blokkolták tévesen, és ha külön fizetett volna, szintén feltűnt volna neki.
Szerintetek megtanulta-e egy életre, hogy a blokkot még a boltban átnézzük? Szerintem igen, nyilván soha nem fog már sürgetni, amikor a blokkot bogarászom. Nagyon büszke volt, hogy neki még 130 Ft-ot fizettek, a joghurt és az ajándék gyűrű mellé. Ezen a napon is tanult valamit a pénzügyekről, a saját tapasztalat pedig maradandó lesz. Ezt nem tanulta volna meg, ha nem lenne zsebpénze, amiből szabadon költhet.
“Gyerekpénzügyek: rendkívüli pénzügyi terepgyakorlat bevásárláskor” bejegyzéshez 3 hozzászólás
A bevásárló listás vásárlások segítettek a kiadásaim elenőrzésében.Meglepő hogy mennyivel többet költöttem azelőtt lista nélkül.Ha nagyobb fiam jön velem, előre pontosan megbeszéljük mit fog vásárolni a zsebpénzén( ez az estéli aprópénzből van).Nagyon örül ha marad meg pénze!
De most hogy Kinga? Elpakolod a cuccot és a hosszú blokkot végignézed? A többiek nem morognak? Engem majd kitolnak már akkor mikor pakolok. Amúgy már én is tapasztaltam ezt. Kevés pénz volt nálam.4-5 dolgot vettem és többször átszámoltam fejben mennyit is kell fizetni az önkiszolgàló pénztárnál és bizony reklamáltam, arrról próbáltak meggyőzni, h.màs àrcimkét néztem, de mondam, hogy nem ám, még a vonalkódot is egyeztettem.
Igen a blokkot végig nézem, mivel nem a pénz visszaadásával volt a probléma, így a pénztártól való távozás után is át tudom nézni, ezeket úgy is az ügyfélszolgálat intézi. De a legfőbb védekezésem, ha egy mód van messziről elkerülöm, ezt az áruház láncot.