Ezzel az egyszerű lépéssel a jelen kikapcsolódását egyensúlyban tartod a jövővel. Ezzel a szokással nem veszed le a jövőről sem a fókuszt, de nem is misztifikálod túl. Megéled a jelent és gondolsz a jövőre is. És egy jó hír: fiatalok további „kedvezmények”-et érhetnek el. 🙂
Miért jó ez a módszer? Mert automatikusan a lehetőségedhez és az élethelyzetedhez áll be. Ha Te pl. 120.000 Ft-ot keresel, biztosan nem költesz a hobbidra 100.000 Ft-ot havonta. Ha ennek a többszöröse a bevételed, akkor elképzelhető, hogy ennyit, vagy még többet is költesz rá.
De ezt Neked kell meghatározni, a szabályt Te magad szabod, én csak ötleteket adok, a lényeg: legyen valamilyen szabály.
Mit tapasztalunk Magyarországon? A nyugdíjasok nagy része lassan, de biztosan elkezd lemondni a hobbijáról, a kikapcsolódásáról, pedig most lenne erre igazán lehetősége. Mert ideje lenne színházba, hangversenyre menni, horgászni, hímezni, utazni, vagy egyszerűen egy jó kávét meginni a barátnőkkel. Csak a kérdés, pénze van-e? Mit látunk a környezetünkben leggyakrabban? Azt, hogy a legtöbb nyugdíjasnak csak annyi pénze van, ami a mindennapi élethez kell (élelmiszer, rezsi). A legfőbb kikapcsolódásuk a TV, mert az olcsó. Te hogy képzeled a nyugdíjas éveidet? Így, vagy egészen máshogy?
Ha nem így, akkor vezess be egy szabályt! Amikor most költesz a hobbidra, akkor rakj félre, hogy később is legyen lehetőséged a hobbidnak is élni. Hogyan és mennyit, az attól függ, most mennyit költesz szórakozásra és hány éves vagy.
Mit érdemes belevenni a hobbiba, szórakozásba? Én csak ötleteket adok, a szabályt Te magad hozod! Pl.
-
utazás
-
könyv, újság előfizetés
-
horgászás
-
motorozás
-
színház, hangverseny, mozi
-
kreatív hobbik: scrapbookozás, kötés, horgolás, szappankészítés, gyertyaöntés…
-
sportolás
-
masszázs
Hogy mennyit érdemes félretenni, azt pedig az életkorod határozza meg. Ha a pároddal nagy a korkülönbség, akkor az idősebbik korához érdemes igazodni.
Hány éves vagy most? |
Elrakandó pénz: |
20 – 30 éves (az első jövedelemtől) |
kb. 10,00% |
30 – 40 éves |
kb. 20,00% |
40 – 50 éves |
kb. 30,00% |
50 év felett |
kb. 100 % |
Ha ezeket a szabályokat betartod, akkor mikorra nyugdíjas leszel, összegyűlik egy akkora tőke, amiből vidáman élhetsz majd a korábbi hobbidnak is.
Mondok mindegyikre egy példát is:
-
25 éves vagy, és moziba mész: 1.600 Ft-ot költesz mozijegyre, akkor félreraksz 10 %-ot, azaz 160 Ft-ot a későbbi szórakozásodra.
-
37 éves vagy, és a családoddal elmész nyaralni: a nyaralás 400.000 Ft-ba kerül, akkor 20 %-ot, azaz 80.000 Ft-ot raksz félre.
-
48 éves vagy, és veszel egy horgászbérletet: 60.000 Ft, akkor 30 %-ot, azaz 18.000 Ft-ot raksz félre, hogy később is tudjál horgászbérletet venni.
-
55 éves vagy, és baráti társasággal elmész bowlingozni, elköltesz 10.000 Ft-ot, mert most Te foglaltad a pályát, elraksz 10.000 Ft-ot.
Ha ezt a szokást már fiatalon felveszed, akkor végig elég a 10 %, de ha később kezded el, már csak a magasabb százalékú megtakarításból lesz megfelelő kereted, hogy idős korodban se kelljen lemondani a kedvenc szórakozásodról. A rendszer automatikusan beszabályozza, ha olcsó hobbid van, kevesebbet kell elraknod, mintha drága hobbid lenne.
A gondolkodásodat is fordítsd meg: tudod, hogy ezt a szabályt be akarod tartani, nyaralásra van kb. félmillió forintod, de azt is tudod, hogy ebből csak kb. 400.000 Ft-ot szeretnél elkölteni most, a többit majd csak évek múlva. Lehet, hogy ugyanoda utazol, de nagyobb gondot fordítasz egy olcsóbb, de jó minőségű szállás megtalálására, kihasználod a helyi kedvezménykártyákat, vagy egyszerűen nem a főszezonban, hanem elő- vagy utószezonban keltek útra. Számtalan lehetőség létezik, csak légy kreatív!
Találd ki a magad és családod szabályát! Ha már kialakítottad, hogy mit vonsz be, és mekkora %-ot teszel félre, tartsd is be, hisz magaddal kötöttél egy megállapodást a későbbi szebb évek reményében! Egyébként is mennyivel jobban hangzik, hogy a szórakozásra raksz félre, és nem kenyérre vagy vízszámlára! Sokkal nagyobb lesz a motivációd.
Legyen sikk a spórolás, az élvezetes megtakarítás!
“Amennyit a hobbidra költesz, annyit rakjál is félre!” bejegyzéshez 2 hozzászólás
Kedves Kinga! Ez nagyon jó ötlet és köszönöm a rengeteg jó ötletet,amit a nyaralással kapcsolatban is küldtél.Az lenne a kérdésem,ha tényleg csak minimális összegeket tudunk félre rakni,akkor hová tegyük,hogy öreg korunkra is meglegyen,ne nyúljunk hozzá?Köszönöm!
Kedves Henrietta! Most szabvány választ kell írnom, kevés az információm, így nem tudom a választ. Természetesen Téged és a családodat megismerve már igen pl. mi a minimális összeg, milyen élethelyzetben vagytok, van-e biztonsági tartalékotok… Írj személyes levelet vagy hívjál és átbeszéljük kingafa kukac gmail.com