Tegyétek a szívetekre a kezeteket, Ti mindig kikapcsoljátok a Stand by üzemmódot, vagy legalább éjszakára, amikor semmi értelme ennek a kényelmi funkciónak? Ha nem, hát próbáljuk meg kiszámolni, mit is jelent ez a pénztárcádnak?
Kezdjünk két ténnyel:
-
Az elektromos készülékek stand by, azaz készenléti üzemmódban is pörgetik a villanyórát. Vegyük számba a leggyakrabban használt készenléti üzemmóddal rendelkező készülékeke: TV, rádió, Hifi, laptop, erősítők, mosógép, mosogatógép…
-
A töltők, adapterek akkor is fogyasztanak, ha már feltöltődtek és bedugva hagyjuk vagy akkor is, ha magát a készüléket lehúzzuk a töltőről, de a töltőt bedugva hagyjuk.
Mint Pénzügyi Őrangyalod megtettem és gyűjtöttem adatokat, mi mennyit, hogyan fogyaszt, hogy Te is tudjad, ezek a kényelmi funkciók mennyibe kerülnek. Ha kiszámoltad, eldöntheted, neked ér ennyit vagy nem.
Szakemberek azt mondják, egy adapter, mint pl. a telefontöltő, notbooktöltő, hogy a legtipikusabbakat említsem, kb. 10 W/h-át fogyasztanak, azaz egy ilyen kütyű (47 Ft/kW/h-val számolva), óránként 0,47 Ft-ot fogyaszt. Ha naponta 10 órát „megy” feleslegesen, az 4,7 Ft-ot jelent. Erre könnyedén rámondjuk: Ó ez nem sok! De havi szinten már kb. 141 Ft, évesen pedig 1.692 Ft. Hány laptop, és hány telefontöltő van a családban? Három, négy öt vagy akár még több is? Ahány van, annyival szorozd meg!
Egy TV, vagy egy hifi még ennél is többet fogyaszt, kb. 20 – 40 W/h-át. Nézzünk meg most ezt is! Vegyünk 30 W/h-t (1,41 Ft). Saccoljuk meg, amikor teljesen fölöslegesen van stand by üzemmódban: vegyük, hogy 8 órát dolgozol, nem otthonról, és aludj mondjuk 6 órát (csak azt veszem figyelembe, amikor nem a TV előtt alszol :)), ez összesen 14 óra naponta. Naponta 21,15 Ft, havonta 634,5 Ft, évente 7614 Ft. És ilyen és ehhez hasonló készülékből mennyi van?
Hú, egy kicsit hosszú lettem, így a megoldás holnapra marad, mert a cél, hogy a kényelem is megmaradjon és a takarékosság is. Mert kinek van kedve minden alkalommal az aljazatokat húzogatni és éjszaka közepén felkelni, vajon feltöltődött-e a telefon? Mert nekem nincs. Addig is jó számolgatást, hogy a Ti háztartásotokban ez mit jelent.
Legyen sikk a spórolás, az élvezetes megtakarítás!
Ha szeretsz számolgatni, olvasd el, hogy mi éri meg jobban mosogatni vagy mosógépet használni?
Fotó: Pixabay
“Spórolás tippek: stand by üzemmód, ez hány forintot is jelent?” bejegyzéshez 5 hozzászólás
Hmmmm…. jó kis cikk, csak épp elnagyolt!
Először is tisztázzuk: Energia = Teljesítmény x Idő, azaz a mértékegysége Wh, vagy kWh (wattóra vagy kilówattóra) nincs „/” jel benne.
Nézzünk egy telefontöltőt: simán besoroltad az adapterek kategóriájába, pedig – pl. itt van előttem egy gagyi, amire az van írva: 5V 400mA a kimenő teljesítménye azaz 2W. Gagyiről van szó, számoljunk nagyon vacak hatásfokkal, mondjuk 5W-ot „eszik” töltés közben, akkor készenlétben kb. 1W-ot. Többet tuti nem.
1W * 24 óra * 365 nap * 50 Ft/kWh = 438 Ft/év
De a laptop töltők sem esznek többet 2-3W-nál terheletlenül.
Viszont: régen a Videoton gyártmányú „Infracolor 200” színes TV (ha még emlékszel rá, ami készenlétet két vízszintes csíkkal jelezte) adattábla szerint 12W-ot vett fel olyankor! (Ennél többet semmilyen készüléknél nem láttam készenlétben. Nagyon melegedne!) A mostani TV-m (Samsung) 0,3-at.
Szóval ésszel: a Videotont mindig kikapcsoltuk, mert volt rajta kapcsoló, a Samsungot már nem fogom kihúzni. Minek?
Van a cikkben igazság, de nem szabad minden marketing dumát elhinni!
Az a kidobós konnektor hülyeség, ráadásul jó drága lehet. (ja, és az elektronika, ami figyeli a fogyasztását a bedugott készüléknek, az mennyit fogyaszt????)
Ellenben a műholdvevő amit nem szoktak kikapcsolni, az internetes router, vagy kábelmodem amit szintén nem szoktak kikapcsolni, vagy épp a Wi-Fi rengetegbe kerül! Ezek darabonként 5-10W-ot megesznek mert működnek!
Ugye milyen szép nagy fénnyel világít egy 10W-os kompakt fénycső? Azt lekapcsoljuk, hogy spóroljunk, mert az látszik – biztos sokba kerül. Szóval a cikk aktuális, szükséges, csak nem oda fókuszál ahová kellene és az adatok hibásak, elnagyoltak szerintem.
Üdvözlettel: Papp Miklós
Az adatokat szakértőnek tűnő oldalról vettem, nem én találtam ki, az éjszakai kikapcsolásnál és utaltam, az általad ajánlottak kikapcsolására, csak egyszerűen nem szedtem ilyen jól össze: az internetes router, vagy kábelmodem amit szintén nem szoktak kikapcsolni, vagy épp a Wi-Fi… Köszönöm a kiegészítést, egy biztos, amit kikapcsolunk nem fogyaszt.
Sziasztok!
Tudtommal az újabb modernebb TV készülékeknél és monitoroknál már nem is túl egészséges ha egyfolytában ki/be kapcsolgatjuk. Az invertere hamar tönkremegy az áramingadozás miatt.