Az aranyat hozó pénzügyi szokások közül ez a legbonyolultabb, mégis ezzel kezdek, mert alapvetően meghatározhatja a többi szokásodat, hogy itt mit tervezel. Ez a terv alapvetően megmutatja a készpénzáramlás irányait, ebből látható, ha minden a tervek szerint alakul, a családod vagyona várhatóan a jövőben növekszik vagy csökken. A család pénzáramlását kb. úgy képzeld el, hogy van egy szűrő különböző méretű lyukakkal. Felül, akár egyvalaki vagy többen is, beraknak pénzt (ezek a bevételek), míg alul a különböző lyukakon kifolyik a pénz (ezek a kiadások). Mindaddig jól működik, amíg felül több kerül be, mint amennyi alul kifolyik. Ezt két módon lehetséges elérni, felül többet tesztek bele, vagy alul kevesebbet engedtek elfolyni, néhány lyukat szűkítesz.
A bevételeknek az alapvető rendező elve a források: pl. munkabér, családi pótlék, megtakarítások kamata, hozama, örökség…
A kiadások alapvető rendező elve viszont azok rendszeressége: megkülönböztetünk fix jellegű költségeket, szezonálisakat és változóakat. A kiadásokat úgy kell megtervezni, hogy alacsonyabb bevételeknél is tartható legyen. Nem lehet tartósan alacsonyabb a bevétel a kiadásoknál, mert ez már a meglévő vagyon felélésébe kerül.
A stratégiai cash flow tervben éves szinten kell látnunk a bevételeket és a kiadásokat:
- most otthon van az édesanya, de 2 év múlva ismét dolgozik
- 4 év múlva szeretnénk egy újabb babát
- 2 év múlva lejár az autóhitel
- 10 év múlva a lakáshiteltől szabadulunk meg
- 2 év múlva lejár egy lekötés, annak kamatához is hozzájutunk
- 11 év múlva egy hosszú távú megtakarításunkhoz férünk hozzá
- évente általában 3%-os fizetésemelést kapunk
- a rezsiköltségek évente kb. 5%-kal nőnek
- 15 év múlva első gyermekünk egyetemre meg
- 20 év múlva a nagy családi házat kis vidékire cserélni
“Aranyat érő pénzügyi szokások: 1. Készíts stratégiai cash flow tervet!” bejegyzéshez 2 hozzászólás