Valószínűleg észrevetted már, hogy szeretek listákban gondolkodni, akár a konyhai polcok vagy a hűtő feltöltéséről, akár a menütervezésről van szó. Mindegyikhez szorosan kapcsolódik az alapélelmiszer-lista, amit ezúttal egy kicsit részletesebben is bemutatok neked, mert szerintem nagy segítség lehet a hétköznapokban (nemcsak a spórolásban, hanem az ételek elkészítésében is).
Erre a listára azok az élelmiszerek fognak felkerülni, amelyeket azért jó, ha mindig tartasz otthon, mert gördülékennyé teszik a sütés-főzést. A listára felkerülhetnek kis mennyiségben használt, hosszú lejáratú tételek és nagy mennyiségben használt, rövidebb eltarthatóságúak is.
Én az eltarthatóságra minimum egy hetet szabtam meg magamnak. Ami nem éri el ezt az időtartamot, azt nem teszem alapélelmiszer-listára, hanem külön kezelem, mert a romlékonysága miatt külön figyelmet igényel.
Alapélelmiszer-lista tárolási helyek szerint
Amikor ezt a listát állítottam össze, akkor a lehető leglogikusabb rendszerezést igyekeztem kitalálni. Arra jutottam, hogy a legjobb megoldás az, ha a tárolási helyek szerint csoportosítok, mert több kisebb listával egyszerűbben lehet számon tartani, hogy mikor mi van otthon. Fontos, hogy az alapélelmiszer-listát a saját szokásaidnak megfelelően szabd magadra. Például azt, hogy a tojás melyik listára kerül, az fogja meghatározni, hogy a hűtőben vagy a spájzban tartod-e. Az első feladatod tehát ezzel kapcsolatban, hogy járd végig (legalább gondolatban) a konyhádnak azokat a részeit, ahol élelmiszereket tartasz:- fagyasztó,
- hűtőszekrény,
- konyhai szekrények (akár ezeket is külön szedheted pl. a lisztes, szárazárus, fűszeres és a konzerves részekre),
- spájz.
Alapélelmiszer-listánál erre a két dologra figyelj
Most, hogy letisztáztuk, mi az, ami nem kerülhet fel a listádra még két dolgot szeretném, ha végiggondolnál. Az egyik a mennyiség, amit például a fogyás üteme, a boltokban kapható kiszerelés és a feltöltés tervezett gyakorisága fog meghatározni. A másik az ár. Ennél ne a legolcsóbb, azaz a legjobb eshetőséggel számolj, mert egyáltalán nem biztos, hogy mindig akciósan tudod majd megvenni az adott terméket. Ráadásul ahány bolt, annyi árazás. Támpontnak az lesz a legjobb, ha néhány hétig (vagy akár pár hónapig) megfigyeled és feljegyzed, mit mennyiért szerzel be és ez alapján azokkal a legmagasabb árakkal számolsz, amennyit még hajlandó voltál kifizetni. Nagyon kíváncsi voltam arra, hogy aki vezet alapélelmiszer-listát, annál milyen tételek szerepelnek rajta. Éppen ezért többféle szavazást indítottam a Bravúros beosztók csoportomban. A spájzban tartott élelmiszerek közé leggyakrabban a következők kerültek fel:- liszt,
- tésztafélék,
- rizs,
- tojás,
- paradicsomsűrítmény,
- kukoricakonzerv,
- májkrém,
- valamint bab-
- és zöldborsókonzerv.
- tej,
- margarin,
- sajt (kemény),
- ketchup,
- és tejföl.
- csirkemell,
- darált hús,
- sertéshús,
- vegyes zöldség
- hasábburgonya.
- hagymafélék (vöröshagyma, fokhagyma, lilahagyma),
- burgonya,
- sárgarépa,
- paradicsom,
- uborka tartozik.
- alma,
- banán,
- citrom,
- narancs.