Így tervezz menüt a nyaralás előtt, hogy hazaérve se fájjon a fejed.
Tudom, hogy amikor végre a küszöbön áll a nyaralás, akkor valószínűleg nem az a leghőbb vágyad, hogy a bepakolás mellett a menüt is megtervezd. De enni ugye ilyenkor is kell és hidd el, hálás leszel magadnak, amikor hazaértek, ha ezekre a napokra is (legalább részben) tudatosan készülsz.
Mert így lényegesen kisebb eséllyel fogsz túlköltekezni.
Mivel nagyon sokat nyom a latban, milyen szállást foglaltatok, ezért most több menütervezési alternatívát mutatok. Nyugodj meg, van köztük olyan, amellyel biztosan nem fogod a fél nyaralást a konyhában tölteni.
Az all inclusive-tól a panziókig
Egyáltalán nem vagyok az all inclusive ellátás ellen, sőt kifejezetten javasolni szoktam azoknak, akik tudják, hogy sokat lesznek a szállodában, mert elsősorban pihenni mennek. Mivel ilyenkor kevés étkezést kellene a szálláson kívül megoldani, ezért felesleges a menütervezéssel bajlódni. A félpanziónál már más a helyzet, mert itt csak reggelit és – általában – vacsorát kaptok, az ebédről és a köztes étkezésekről (ha szoktatok ilyeneket beiktatni) nektek kell gondoskodnotok. Ehhez már meg kell határoznod egy keretet, amiből megveszitek a fagyit, a sört, a gyümölcsöt vagy a többi finomságot. Arra azért figyelj, hogy a nyaralóövezetben drágábbak a boltok, ezért ha belefér, akkor jobban járhattok, ha néhány tartós élelmiszert otthonról visztek (de ez nem azt jelenti, hogy pakoljátok be a fél kamrát). Ha a szálláson csak reggeli van, akkor a következő szintre lép a menütervezés, mert már több étkezéssel kell kalkulálnod. Ebben az esetben legalább azt gondolnod végig, hány étkezést kell megoldanotok a szálláson kívül és erre mekkora keretet szántok. Azt is vedd figyelembe, hogy meg tudjátok-e oldani a főzést. Ha utóbbira nincs lehetőségetek (vagy csak nem szeretnél a nyaralás alatt is ezzel bajlódni), akkor egyszerű ételekkel készülhetsz az első pár napra. Például a húsok mellé csomagolhatsz dinnyét, zöldségeket vagy megtölthetsz wrap lepényeket zöldségekkel, sonkával, sajttal vagy lazaccal, tonhallal és persze néha szendvicsekkel is kiválthattok egy éttermezést.Tudatos lazulás apartmannal
Miután megnéztük, milyen ellátásoknál mire kell figyelned konyhapénz szempontjából, jöjjön az az eset, amikor apartmant vagy nyaralót béreltek. Itt ugye minden étkezésről nektek kell gondoskodnotok, vagyis elő kell venned a menütervezős tudásodat. Azt mondom, hogy most lehetsz egy kicsit lazább, mint a hétköznapokon, de azt feltétlenül gondold át, hány étkezés fér bele a büdzsébe „házon kívül”. Az utazás alatti étkezést megoldhatjátok úgy, hogy otthon csomagoltok könnyen összedobható és jól szállítható ételeket (például gyümölcsöket, szendvicset, wrapot). Ezzel máris spórolhattok a költségeken, hiszen nem kell megállnotok egy étteremnél, de legalább ennyire fontos, hogy a folyadékfogyasztásra – és a nassolnivalókra is – gondolj. Azt szoktam mondani, hogy először ülj le tervezni és számolni. Ha azt látod, hogy a költségek megszaladnak, akkor nézd át a listádat és találd ki, hol tudsz csökkenteni. Viszonylag reális számokat kapsz, ha csekkolod a helyi éttermek étlapját, illetve utánanézel, milyen boltok vannak a környéken (így meg tudod saccolni az árszínvonalat). Természetesen a nyaralás a kikapcsolódásról, feltöltődésről szól, ezért nem kell foggal körömmel ragaszkodnod a tervekhez. Nyugodtan lehetsz lazább, de arra mindenképpen ügyelj, hogy a lehető legjobban az előre megadott keretben maradj. Segít a tervezésben, ha a következő kérdéseket átgondolod:- Hány étkezést oldanál meg otthonról vitt ételekből, alapanyagokból?
- Hány étkezéshez szeretnél helyben bevásárolni?
- Hányszor mennétek büfébe (például a strandon) vagy egy olcsó étterembe?
- Hányszor ülnétek be egy kicsit magasabb színvonalú étterembe?
- Mennyi vizet, üdítőt fogtok inni körülbelül? (Jobb, ha ezt felülbecsülöd.)
- Mekkora összeget szánsz a kisebb étkezésekre, nassolnivalókra?