Legyünk őszinték, a pénzügyi tervezés egy fájdalmas folyamat, amikor feketén-fehéren látjuk, hogy a jelenlegi jövedelemszintünkbe mi fér bele és mi nem? A mai hírlevelemben is erről írtam, néhány konkrétabb kérdésre azonban a válasz már nem fért bele. A hírlevélre itt tudsz, egyébként feliratkozni.
Konyhapénz tervezése
„Nem tudom, hogy a pipadohány, a sör pl. már kényeztetés? És akkor, ha nyáron iszunk hét végen egy vörösbort az is az extra kategória? És a gyerekek menzája is külön számolandó? És az állatoknak vett vagy főzött étel? Szóval ebben nagyon szeretnék rendet tenni.” A szabályokat, a háziszabályokat igazából Te magad hozod. Én csak ötleteket tudok adni. Ami sokkal fontosabb, bármelyik csoportba is teszed, a betervezetthez tartsd magad. Én heti egy-egy sört, üveg bort, és valamennyi pipadohányt beterveznék a konyhapénzedbe, ha nem lennék nagyon kicentizett anyagi helyzetben. Egyben feltételezem azt is, hogy ezeket a tételeket adott esetben nem helyezitek a gyümölcs, a zöldség, a kenyér és a fontos élelmiszerek elé, csak akkor veszitek meg, ha van keret. A gyerekekre én külön keretet szoktam megállapítani, és a menzát abba rakom. Az állateledelt szintén beleraknám a konyhapénzbe, hisz nekik is kell enni. Ha nagyon nehéz anyagi helyzetben vagy, akkor más a helyzet, akkor a sörre, borra, pipadohányra költendő pénzt külön kezelném, és a fontossági sorrendben hátrébb sorolnám. Az állatoknak az étkezését azt belevenném a konyhapénzbe. „Engem az akciós termékek sodornak bajba. Megvegyem, ne vegyem. Mikor járok jobban? Folytonos dilemma…” Hozz létre egy akciós keretet a rendszeresen használt dolgokra, pl. 10.000 Ft-tal, akciós dolgokat ebből vehetsz, amikor megveszed az akciósat, írd rá a normál árat, amikor felhasználod, akkor az árát rakd be az akciós keretbe. Ha növekszik a kereted, biztos lehetsz, hogy jól csinálod, ha nem lesz egy idő után a keretben pénz, akkor biztos, hogy fölösleges dolgokat vásárolsz. A többi akciós tételnél pl. ruha, pedig egy kérdés segíthet, valóban szükségem van rá most?Konyhapénz és a kontroll, a tervezés utáni elcsúszás:
„Tervezni tervezek, de rendszeresen túllépem a keretet. Igazán a kaja vészes, bár a tanfolyamod óta sokat javult a dolog, hogy napra kiszámolom, még mennyit költhetek. De azért vannak elcsúszások, főleg egyéb kiadásoknál, amit nem is tudok jól tervezni.” Akkor mondhatjuk, hogy a konyhapénztervezés sínen van, ha a Konyhapénz-virtuóz Képző alapján szépen fejlődsz benne. Az teljesen normális, hogy nem megy minden tökéletesen elsőre, ez is egy tanulási folyamat, hidd el, hónapról hónapra jobb lesz. Csak ne add fel! Egyéb kiadásoknál, amin elcsúszol, írd fel, és gondold végig, hogy tudod azt is beépíteni a tervezésbe. Állapítsd meg, hogy fontosságilag hova sorolod! Ugye kevésbé fontos dolog nem előzhet meg fontosabbat. Ha így teszel, egyre kevesebb váratlan, egyéb dolog fog érni. Olvasd el a mai hírlevelemet is! „Mi van, ha kész a heti menü tervem, bevásároltam listával, de semmi kedvem azokat főzni. Vagy bármi közbe jön, és nem tudom megfőzni…ekkor borul a terv…és vele a romlandó élelmiszer is…vagy csak még én nem látom át rendesen ezt az egészet?” Valamit valamiért. Ingyen nem adnak semmit, de azért van néhány apró trükk, hogy ne is érezd rosszul magad.- Variálj a héten belül tervezett ételek között, ezt én is gyakran megteszem, nem kell az adott napot kész ténynek venni.
- Ha maradsz a heti bevásárlásnál, amit lehet, fagyassz azonnal! Én a húsokat az aznapin kívül mindig konyhakészen lefagyasztom, pont azért, ha bármi változás van, ne kelljen kidobni. Ugyanezt tudod tenni a fagyasztható zöldségekkel, igaz akkor az már nem lesz friss, de legalább nem kell kidobni. Ha belefér még a keretedbe, vásárolhatsz olyan alapanyagot, ami éppen kedvedre való, ha nem, akkor gazdálkodj az otthon lévő alapanyagokból. Bizony van olyan, hogy az életben olyat is meg kell tenni, amihez nincs kedvünk, ilyenkor a spórolással elérendő célod lebegjen a szemed előtt, akár egy képet rakj is ki róla a konyha környékére. A menzán sem lehetett mindig azt enni, amit éppen megkívántunk.
- Tervezz menüt továbbra is, de csak aznap vásároljál be. Ha a tervhez képest mást kívánsz meg, akkor a kereted határozza meg, hogy belefér-e vagy nem? Ha nem fér bele, akkor sajnos marad az eredeti elképzelés vagy abból a keretből valami új, amit szívesen megeszel vagy nézz bele a mélyhűtődbe és a spájzba mivel tudsz gazdálkodni, ami már otthon van.