Rendszeresen, amikor a tervezésről és annak előnyeiről írok, hogy azzal mennyit lehet spórolni, valami hasonló választ kapok. Ezt a választ pont a nyár pénzügyi megtervezése kapcsán kaptam. Hogy nyár lesz-e vagy nem, az nem attól függ, hogy szegény vagy gazdag vagyok. Azt nem tudom biztosan, de nagy valószínűséggel állíthatom, hogy a nyáron még mindig ugyanúgy pénzzel fogunk fizetni, mint az elmúlt időszakban. Na szóval a tervezés kapcsán ezt a választ kaptam:
„Ok ez a spórolás, de megnézném mit spórol valaki abban a kétgyermekes családban, ahol mindkét szülő minimálbéres, lakáshitelük és esetleg egy személyi hitelük van. Nehéz lesz a heti gyümölcsmennyiséget lefaragni, mivel ezek a családok szinte ilyen és ehhez hasonló luxus dolgokat nem is vásárolnak. Azt pedig higgye el mindenki, hogy olyan helyen vásárolnak vizes zsömlét ahol a legolcsóbb! Semmi bajom ezzel az egésszel, de ezt csak azok a pazarló családok tudják alkalmazni akiknek van miből félretenni, vagyis nem szegények, csak nem elég gondosak. Sz..ból várat senki sem tud építeni, aki mást mond az hazudik!”
Ilyenkor azt érzem, hogy a tervezés jelentősége egyáltalán nem megy át. Tudom, hogy sok család nehéz helyzetben van, de azt is tudom, hogy ha terved van, messzebbre jutsz, mint terv nélkül, és ez nem attól függ, hogy valakinek 100.000 Ft a bevétele vagy 1.000.000 Ft. Egyszerűen ha van terved, sokkal több elképzelésed lesz, hogy mit kell tenni egy váratlan esemény kapcsán. És hogy miért, most ezt próbálom leírni.
Egy terv olyan, mint egy lámpás, fényt ad és mutatja az irányt, hogy tudok eljutni a célomhoz.
Ehhez először is lenni kell célnak, lehet ez az, hogy friss gyümölcsöt tudjak minden nap adni a gyermekemnek, vagy megvegyem az új autómat, mindegy, ezt mindenki maga döntse el. Olyan cél legyen, amit valóban szeretnél, sőt mi az, hogy szeretnél, akarsz. Itt most nem negatív az akarás, mert az is nagy különbség, hogy szeretnél valamit, vagy akarsz valamit, egy sokkal erősebb elszánást mutat.
És a cél valóban olyan legyen, amire ha előteremted a pénzt, valóban szánod is. Ha például az a célod, hogy elutazz Ausztráliába, de közben a tető beázik és meg kell csináltatni, és amikor a pénz a kezedbe kerül, nem fogsz elutazni Ausztráliába, hanem a tetődet javíttatod meg belőle, akkor valójában a Te igazi célod a tető megjavítása volt. Valószínűleg valóban szeretnél elutazni, de elképzelhető: néhány cél még fontosabb, és beelőz.
Ha megvan a célod, írd le, és keress egy képet róla, ami emlékeztetni fog rá végig az úton.
Egy példával szeretném bemutatni, hogy a cél elérésében mit jelent az, ha tervezel, és mit, ha nem.
Indulás: Legyen most a célunk, hogy egy sötét szobában átlósan átjuss a másik sarokba. Ha felkapcsolod a villanyt, tehát van terved és elképzelésed, akkor nem okoz gondot, hogy szemügyre vedd a célt és jó irányba indulj el. Ellenben, ha nincs terved és sötét van, akkor már azt se tudod biztosan, hogy merre kell indulnod. Ha világos van, látod, merre kell menned és biztosan haladsz. Ha sötét van, bizonytalan lépéseket teszel, tapogatózol, keresed a jó irányt, elindulsz valamerre, de végig ott a kétség, hogy valóban jó irányba indultam el?
Akadályok, nehézségek: Mert abban szinte biztos lehetsz, hogy lesznek, vagy ha nem lesz, örülj neki. Időközben a szoba közepére betoltak egy asztalt, székeket, kanapét, akadályokat. Ha fény van, akkor tudod, hogy ki kell kerülnöd azokat, mert át mégse gázolhatsz rajtuk, a kérdés csak az, jobbról vagy balról kerüljed, és az akadályok kikerülése után pontosan látod, hol tudsz visszatérni az eredeti célodhoz. Ha sötét van, nekimész a bútoroknak, megütöd magad, akár el is szédülsz, még jobban lelassulsz, tapogatózva kell felmérned a terepet, nem látod, merre egyszerűbb kikerülni. Lehet, hogy a nehezebb útvonalat választod, de az biztos: végig bizonytalanságban vagy, azt sem tudod, vajon vissza tudsz-e térni az eredeti célodhoz?
Idő: ha nem lesz akadály, akkor is sokkal rövidebb idő alatt eléred a célod, ha terv világítja meg az utad. Mert sokkal magabiztosabban haladsz. Ugye nem kételkedsz benne, hogy egy világos szobában gyorsabban át tudsz menni, mint egy sötétben? Ha nem hiszed, próbáld ki!
Ugye most már tudod, miért kell a terv? Nem az a kérdés, hogy tudok-e spórolni, vagy nem. Nem is az a kérdés, hogy sokat vagy keveset, hanem az, van-e célod (olyan, ami valóban Neked fontos és nem a környezetednek), és ha van célod, van-e terved hozzá, vagy csak úgy élsz a vakvilágba bele.
Próbáld ki, hidd el, hogy tervvel sokkal messzebb jutsz, mint terv nélkül. Kezd egy egyszerű dologgal, a menütervezéssel. Kérd itt a 33 hétre elegendő, kész menütervet!