Sok-sok olyan terület van, ahol a prevenció kifizetődő, ilyen a pénzügyek és az egészség is. Mégis e kettő között is komoly összefüggés van, bár elsőre két nagyon távoli területnek tűnik.
A betegséget már csak anyagi szempontból is érdemes megelőzni, arról nem beszélve, hogy olyankor milyen rossz az ember közérzete, semmivel sincs kedve foglalkoznia, és általában a munkát se végzik el helyette…
Mennyibe is kerül, ha betegszabadságra mész (ugye ez előzi meg a táppénzt, naptári évenként 15 ilyen munkanap jár)? Vállalkozóknál ez különösen fontos, ebben az esetben még a munkáltató fizeti a jövedelem 70 %-át, és nem a TB. Tehát akár a munkáltatónak is érdekében áll, hogy a munkavállaló ne hiányozzon: 70 % távolléti díj, adók, járulékok és a munka sincs elvégezve időre…
De most gondolkodjunk inkább a család oldaláról, ha egy átlagos család 2 felnőtt, 2 gyerek (na jó, másfél gyerekkel mégsem számolhatok), ha 2-2 hetet tölt betegszabadságon és nem esik teljes egészében egybe, akkor számoljunk mondjuk 6 héttel, mert ugye egy kicsi gyerek nem hagyható egyedül otthon, de betegen még egy nagyobbacskát sem lehet, míg ha egészséges, igen. Mekkora jövedelemkiesést jelent ez két 140.000 Ft-os nettó fizetésnél? Ez kb. havi 31.500 Ft -ot jelent, így a heti kiesés kb. 9.500 Ft. 6 hétre vetítve: kb. 57.000 Ft, na ezért fontos pénzügyi szempontból is védeni az egészségünket…
Hogyan tudod nagy valószínűséggel megelőzni az influenzaszerű megbetegedéseket?
- Egyél sok C-vitamint természetes formában, és ha szükséges, vitamin formájában is egészítsd ki. Fogyassz minél több citrusfélét, zöldpaprikát, csipkebogyót, savanyú káposztát! A vitaminkiegészítésre azért van szükség, mert a mai zöldségek, gyümölcsök sokkal kevesebbet tartalmaznak egyrészről, másrészről pedig a szervezet vitaminigénye is megnőtt az urbanizáció következtében (szmog, stressz…).
- Gyakran szellőztess, és ha időd engedi, hétvégén szervezzetek szabadtéri programokat is: pl. korcsolyázás, rövidebb kirándulás.
- Moss gyakrabban kezet, különösen, ha olyan helyen jártál, ahol nagyobb tömeg fordul elő: közlekedési eszközök, üzletek.
- Állítólag sokat segít, ha különböző hagymaféléket is gyakrabban fogyasztunk, mert többek között baktériumölő hatása is van.
- Oltasd be magad, ha orvosod is javasolja! Kérdezz rá, hogy Te vagy gyermeked jogosult-e az oltóanyagra ingyenesen! Ha nem, akkor is fejenként 1.500 Ft-3.400 Ft között érheted el.
- Szedj különböző vitaminokat, táplálékkiegészítőket! Persze módjával, nehogy a szervezeted nagyon hozzászokjon. Mivel ehhez nem értek, megkérdeztem, hogy mennyiből lehet egy család vitaminigényét kúraszerűen a legfontosabb időszakban kielégíteni.
Mielőtt átkattintanál, tippeld meg, hogy vajon mennyibe kerülhet? Mit gondolsz, a vitamin kerül kevesebbe vagy a betegszabadság? És akkor még a gyógyszerköltségről nem is beszéltem, ami alkalmanként legalább 1.500 Ft-2.000 Ft közé esik, összesen kb. 10.000 Ft-ot jelent. Ha azonos is lenne, akkor is inkább költsd prevencióra!
És mi van, ha anyagi okok miatt látszat-takarékosságként bevállalod, hogy betegen mész be dolgozni? Ugye a gyereket csak nem küldöd el lázasan az óvodába vagy az iskolába? A lábon kihordott, ki nem kúrált betegség pedig szövődményeket okozhat, aztán máris ott van a táppénz, amely mértéke még alacsonyabb, a horribilis gyógyszer és paraszolvencia költsége (bár erre is van megoldás, hogy ezt biztosan elkerüljük), és az életminőség romlása… Hogy a kollégák megfertőzéséről, mint egy lavina elindításáról, már ne is beszéljek.
De mekkora terhet jelent ez egy olyan családra, akik hónapról hónapra élnek? Vajon ezt a kiesést hogy fogják behozni? Akkor már inkább fix vitamin költséget tervezz, mint a bizonytalan betegszabadságot! Gondolkozz, tervezz és óvd meg családodat a betegségektől és most elsősorban nem anyagi szempontok miatt.
A pénzbeosztás módszereire pedig megtanítalak az online Pénzügyi Háztartási Naplóíró tanfolyamon.
“Vitaminnal a pénzügyekért” bejegyzéshez 3 hozzászólás
A tavalyi évben bőven szereztem tapasztalatot arról, mennyibe is kerül a beteg gyerek. A fiaim akkor kezdték a közösséget (bölcsi-ovi) szeptembertől márciusig gyakorlatilag minden 2. héten volt valami. Egy-egy betegség gyerekenként úgy 2500-3000 forint volt, plusz én is elkaptam tőlük mindent, ami még legalább 2000 forint volt alkalmanként. Nagyjából 8000 forint mindig elment gyógyszerre, de volt olyan hónap amikor 17000. A most megelőzésre szánt vitamin adag úgy 6000 forintot tesz ki.
Nagyon jó, hogy ezt az összefüggést így leírtad, és külön köszönet, hogy még a munkaadók szemszögét is megvilágítottad. Nem gondolunk rá, pedig nagyon igaz!